Trasa

Minimálne parametre pre Virtuálnu V100 2021 sú 42 196 m/500m+

 

Trasa z roku 2019

  • Vzdialenosť 128.7km
  • Stúpanie ↑ 6540m
  • Klesanie ↓ 6580m

GPX súbor na stiahnutie

 

Pre vašu lepšiu orientáciu sme pripravili slovný popis jednotlivých úsekov aj s výškovými profilmi. Pripravili sme pre vás aj klasifikáciu obtiažnosti jednotlivých úsekov:

* – ľahký a behateľný úsek

** – pomerne behateľný úsek s občasným prevýšením

*** – náročnejší úsek

**** – náročný úsek s veľkými prevýšeniami

***** – veľmi náročný úsek s veľkými prevýšeniami a technickými časťami

 

1: Prešov – Kysak

Vzdialenosť: 23,9 km
Stúpanie: ↑954 m
Klesanie: 934 m

(obtiažnosť úseku **)

POPIS ÚSEKU:  Prvý úsek začína už tradične pod Kalváriou, kde Vás čaká výbeh hore a krásny výhľad na Prešov a východ slnka (ak samozrejme nebude zamračené 🙂 ) Po zbehu z Kalvárie sa pokračuje po Horárskej ulici až do lesa, kde po vlastnom značení pokračujeme na žltú turistickú značku na Borkút a odtiaľ po modrej značke (s malou odbočkou k pamätníku sedliackeho povstania) po jemne zvlnenom hrebeni až ku smerníku Nižná Ščerbova Hora. Tu odbočíme na žltú turistickú značku , smerom na Pilierov Mlyn. Zo značky prejdeme po chvíľke na vlastné značenie a potom sa opäť vrátime na žltú značku. Prebehneme ponad riečku Svinka cez zaujímavý závesný mostík a pokračujeme až k smerníku Pilierov Mlyn. Odtiaľ pokračujeme po vlastnom značení cez asfaltovú cestu na lúku a do lesa, kde sa po lesnej ceste dostaneme na modrú značku až k rázcestníku Pod Tlstou a potom po kombinovanej modrej a zelenej značke pokračujeme k rázcestníku Kašajovka. Odtiaľ pokračujeme po zelenej turistickej značke, ktorá nás dovedie na Skalku a odtiaľ technickým úsekom a po vlastnom značení sa dostaneme do Kysaku, kde nás čaká prvá občerstvovacia stanica, ktorá je umiestnená v priestoroch miestneho futbalového ihriska.  Tento úsek sa dá nazvať zahrievacím a je pomerne behateľný. Šetrite však sily na ďalší úsek, kde ich budete potrebovať.

2: Kysak – Košická Belá

Vzdialenosť: 31,3 km
Stúpanie: ↑2056 m
Klesanie: 1957 m

(obtiažnosť úseku *****)

POPIS ÚSEKU: Štart druhého úseku je pekne do kopca po vlastnom značení na kysacký hradný kopec. Po zbehu z hradného kopca sa napojíme na červenú turistickú značku a pokračujeme stúpaním na Jánošíkovú baštu a Prielohy. Na Prielohách odbočíme vpravo na modrú turistickú značku, kde nás po prebehnutí peknej lúky nás čaká prudký zbeh do Veľkej Lodiny. Cestou dole je zhruba v prvej tretine zbehu,  po ľavej ruke prameň chutnej a pitnej vody, kde sa môžete osviežiť. Po zbehu do dediny, kam sa dostanete cez perón železničnej stanice sa po vlastnom značení dostanete cez most na druhú stranu rieky Hornád. Pokračujeme chvíľku po ceste až uvidíme odbočku na lúku a neskôr do lesa. Pokračujeme po vlastnom značení lesnou cestou do kopca. Po krátkom zbehu sledujte pravú stranu cesty, kde bude výrazná odbočka vpravo do kopca. Čaká nás krátky, ale trošku dobrodružný úsek, na ktorom si vybehneme hore skalnatým briežkom a dostaneme sa na širokú lesnú cestu, odkiaľ nás čaká zbeh do dediny Malá Lodina, kde nás pred miestnym úradom čaká občerstvovacia stanica. Opäť prekročíme po moste rieku Hornád a na malú chvíľu sa ocitneme na modrej značke. My sa však budeme riadiť vlastným značením, ktoré nás vyvedie z dediny, popod železničnú trať, až na lúku, kde po asi 300 metroch zahneme doľava a prudkým stúpaním (na 1 km dĺžky nastúpate približne 360 výškových metrov) sa dostaneme na začiatok Bokšovského hrebeňa. Po kontrole na ružínskej skale s nádherným výhľadom, pokračujeme po vlastnom značení hrebeňom Bokšova. Tento úsek je technicky náročný kvôli skalám a v druhej časti popadaným stromom. Nachádzame sa na hranici Národnej Prírodnej Rezervácie BOKŠOV, kde je 5.stupeň ochrany!!!  Je to jedna z najkrajších častí V100, kde si ultra trailoví fajnšmekri prídu na svoje. Na konci hrebeňa zahneme vpravo po širokej lesnej ceste a zbehneme do údolia potoka Ružinok. Pokračujeme stále po vlastnom značení až na modrú turistickú značku. ktorá nás privedie na rázcestník Gaľová a odtiaľ po modrej nás čaká nádherný zbeh cez lúky do Košickej Belej, kde ďalšia občerstvovacia stanica.  Tento úsek patrí k najnáročnejším na celej V100 a poriadne preverí fyzické aj morálne sily. Na občerstvovačke sa dobre posilnite, lebo nás opäť čaká stúpanie.

3: Košická Belá – Kojšov

Vzdialenosť: 25,9 km
Stúpanie: ↑1500 m
Klesanie: 1409 m

(obtiažnosť úseku ****)

ÚSEKU: Po žltej turistickej značke prejdeme dedinu K.Belá a pokračujeme prudkým stúpaním na Železný vrch a ďalej až na chatu Lajoška, kde nás čaká výborná zeleninová polievka, ktorú Vám dajú, ak sa preukážete identifikačným náramkom. Od chaty Lajoška (začiatok nočného značenia) pokračujeme ďalej hore, po červenej turistickej značke až k rázcestníku Zlatoidské lúky. Tu zahneme do prava a pokračujeme po žltej turistickej značke až k rázcestníku Sedlo Pod Murovanou Skalou. Tu zahneme do prava a stúpaním po žltom náučnom chodníku prejdeme cez Turniská, popod kamenný tunel až na zelenú turistickú značku a stále do kopca na hrebeň, potom cez kríky, okolo lesnej čistinky a prudko dole, až na Sedlo Zemičky. Od sedla Zemičky pokračujeme po žltej turistickej značke  až na Folkmarskú skalu. (Pozor, nie smerom po žltej na Kojšov!!!)  Kto sem stihne prísť ešte za svetla, tak si užije nádherný výhľad. Pokračujeme ďalej po žltej príjemným zbehom až k pamätníku partizánskych bojov. Tu zahneme prudko do prava a po vlastnom značení sa dostaneme opäť do Sedla Zemičky (urobíme vlastne také kolečko), odkiaľ pokračujeme dole, po žltej turistickej značke do dediny Kojšov, kde je ďalšia občerstvovacia stanica  a zároveň výmenná stanica ultra štafiet v pohostinstve Karčma pod Hoľu. Ak máte drop bag, tak tu na vás bude čakať. 

4: Kojšov – Zlatá Idka

Vzdialenosť: 14,4 km
Stúpanie: ↑942 m
Klesanie: 791 m

(obtiažnosť úseku ***)

 
POPIS ÚSEKU: Z občerstvovačky sa vrátime kúsok späť k turistickému smerníku a odtiaľ pokračujeme chvíľu po modrej turistickej značke  a potom po vlastnom značení až na koniec dediny, kde zahneme doprava a do kopca, na lesnú cestu. Vlastné značenie nás privedie až na červenú značku,  kde zahneme doľava a pokračujeme až na najvyšší bod V100 – Kojšovskú hoľu (1264 m n m).  Z vrcholu Kojšovskej hoľe pokračujete po vlastnom značení okolo čajovne Katka (nad čajovňou sa nachádza výdatný prameň vody) až na zjazdovku, kde je kombinovaná modrá a červená značka po ktorej pokračujeme dole, až k smerníku Golgota. Odtiaľ pokračujeme po modrej značke kombinovane po novej asfaltke a lesnými úsekmi zbehom až k smerníku Zlatá Idka.  Prebehneme cez dedinu Zlatá Idka a stále po zelenej pokračujeme až na ďalšiu občerstvovačku, ktorá sa nachádza v drevenom altánku pri Chate VSŽ, kde sa môžete opäť posilniť výbornou zeleninovou polievkou.

5: Zlatá Idka – chata Klatovianka

  • Vzdialenosť 17.6km
  • Stúpanie ↑ 507m
  • Klesanie ↓ 789m

gpx úseku

(obtiažnosť úseku **)

POPIS ÚSEKU: Od občerstvovačky v altánku nás čaká posledné náročnejšie stúpanie. Vrátime sa pár metrov späť, odkiaľ sme pribehli a pokračujeme po žltej značke, ako inak, do kopca. Po krátkej chvíli ale odbočíme do prava na lesnú cestičku a po vlastnom značení sa lesnými a lúčnymi cestami dostaneme až do obce Hýľov. Odtiaľ pokračujeme chvíľku po modrej značke, ktorá nás privedie na asfaltovú cestu. Táto cesta nás vyvedie z obce Hýľov a po pár sto metroch opustíme cestu a aj modrú značku a po vlastnom značení sa dostaneme do obce Nižný Klátov a odtiaľ na ďalšiu (poslednú) občerstvovačku na chate Klatovianka. 

6: chata Klatovianka – Ryba Anička

  • Vzdialenosť 15.99km
  • Stúpanie ↑ 580m
  • Klesanie ↓ 702m

gpx úseku

(obtiažnosť úseku **)

POPIS ÚSEKU: Čaká nás posledný úsek, ktorý sa začína asfaltovou cestou. Pokračujeme po vlastnom značení a z asfaltky odbočíme vľavo na cyklochodník do kopca. Stále sa nachádzame na úseku, ktorý je značený fáborkami. Po stúpaní sa dostaneme na žltú značku, kde zahneme doprava a pokračujeme k rázcestníku Sedlo pod Kamenným hrbom. Odtiaľ nás čaká príjemný zbeh po červenej značke cez Horný Bankov, Dolný Bankov, Čermeľ, kde prejdeme na druhú stranu cesty a pokračujeme po ceste smerom do kopca na rázcestník Nad Suchou dolinou. Odtiaľ po žltej značke prídeme až Vyhliadkovej veži, odkiaľ po vlastnom značení zbehneme dole z kopca do Košíc, cez Ďumbiersku ulicu dole okolo vysokej budovy, kde sídli povodie Bodrogu a Hornádu, cez schody až na Kostoliansku cestu. Prejdeme na druhú stranu cesty, okolo zastávky autobusu a stromoradia. Na konci zahneme vpravo do parku Anička a po ceste sa dostaneme až do cieľa na plážovom kúpalisku Ryba Anička, kde nás čaká výborný guláš, čapovaný nápoj a vysmiati organizátori 🙂