Trasa

Pre ročník 2017 sme si pre vás pripravili inovovanú trasu. Nech sa páči, tu sú vzdialenosti jednotlivých úsekov a prevýšenia.

 

1: Prešov – Kysak

 • Vzdialenosť 22.83km
 • Stúpanie ↑ 964m
 • Klesanie ↓ 937m
 • GPX úseku

POPIS ÚSEKU:  Prvý úsek začína už tradične pod Kalváriou, kde Vás čaká výbeh hore a krásny výhľad na Prešov a východ slnka (ak samozrejme nebude zamračené 🙂 ) Po zbehu z Kalvárie sa pokračuje po Horárskej ulici až do lesa, kde po vlastnom značení pokračujeme na žltú turistickú značku na Borkút a odtiaľ po modrej značke (s malou odbočkou k pamätníku sedliackeho povstania) po jemne zvlnenom hrebeni až ku doline riečky Svinka. Tam prejdeme cez mostík a pokračujeme po modrej značke cez rampu po ceste smerom hore. Pri Pillerovom prameni (voda je pitná), ale odbočíme vľavo a cez lesné stúpanie sa po vlastnom značení dostaneme na zelenú turistickú značku, ktorá nás dovedie na Skalku a odtiaľ technickým úsekom a po vlastnom značení sa dostaneme do Kysaku, kde nás pri potravinách FRESH čaká prvá občerstvovacia stanica.  Tento úsek sa dá nazvať zahrievacím a je pomerne behateľný. Šetrite však sily na ďalší úsek, kde ich budete potrebovať.

2: Kysak – Košická Belá

 • Vzdialenosť 28.75km
 • Stúpanie ↑ 1785m
 • Klesanie ↓ 1682m
 • GPX úseku

POPIS ÚSEKU: Štart druhého úseku je pekne do kopca po vlastnom značení na kysacký hradný kopec. Po zbehu z hradného kopca s napojíme na červenú turistickú značku a pokračujeme stúpaním na Jánošíkovú baštu a Prielohy. Na Prielohách odbočíme vpravo na modrú turistickú značku, kde nás po prebehnutí peknej lúky nás čaká prudký zbeh do Veľkej Lodiny. Cestou dole je zhruba v prvej tretine zbehu,  po ľavej ruke prameň chutnej a pitnej vody, kde sa môžete osviežiť. Po zbehu do dediny, kam sa dostanete cez perón železničnej stanice sa po vlastnom značení dostanete na križovatku lesných ciest,  začiatok dediny Malá Lodina. Do dediny však nevbiehame, pokračujeme vpravo dole a po pár metroch zahneme do ľava na lúku, kde po asi 300 metroch zahneme doľava a prudkým stúpaním (na 1 km dĺžky nastúpate približne 360 výškových metrov) sa dostaneme na začiatok Bokšovského hrebeňa. Po kontrole na ružínskej skale s nádherným výhľadom, pokračujeme po vlastnom značení hrebeňom Bokšova. Tento úsek je technicky náročný kvôli skalám a v druhej časti popadaným stromom. Nachádzame sa na hranici Národnej Prírodnej Rezervácie BOKŠOV, kde je 5.stupeň ochrany!!!  Je to jedna z najkrajších častí V100, kde si ultra trailoví fajnšmekri prídu na svoje. Na konci hrebeňa zahneme vpravo po širokej lesnej ceste a zbehneme do údolia potoka Ružinok. Pokračujeme stále po vlastnom značení až na modrú turistickú značku. ktorá nás privedie na rázcestník Gaľová a odtiaľ po modrej nás čaká nádherný zbeh cez lúky do Košickej Belej, kde je pred miestnym pohostinstvom ďalšia občerstvovacia stanica.  Tento úsek patrí k najnáročnejším na celej V100 a poriadne preverí fyzické aj morálne sily. Na občerstvovačke sa dobre posilnite, lebo nás opäť čaká stúpanie.

3: Košická Belá – Kojšov

 • Vzdialenosť 22.66km
 • Stúpanie ↑ 1272m
 • Klesanie ↓ 1177m
 • GPX úseku

POPIS ÚSEKU: Po žltej turistickej značke prejdeme dedinu K.Belá a pokračujeme prudkým stúpaním na Železný vrch a ďalej až na chatu Lajoška, kde nás čaká výborná zeleninová polievka, ktorú Vám dajú, ak sa preukážete identifikačným náramkom. Od chaty Lajoška pokračujeme ďalej hore, po červenej turistickej značke až k rázcestníku Zlatoidské lúky. Tu zahneme do prava a pokračujeme po žltej turistickej značke až k rázcestníku Sedlo Pod Murovanou Skalou. Tu zahneme do prava a stúpaním po žltom náučnom chodníku prejdeme cez Turniská, popod kamenný tunel až na zelenú turistickú značku a stále do kopca smerom na Sedlo Zemičky. Od sedla Zemičky nás čaká zbeh dole, po žltej turistickej značke do dediny Kojšov, kde je ďalšia občerstvovacia stanica v pohostinstve Karčma pod Hoľu. Ak máte drop bag, tak tu na vás bude čakať. 

4: Kojšov – Zlatá Idka

 • Vzdialenosť 22.85km
 • Stúpanie ↑ 1100m
 • Klesanie ↓ 958m
 • GPX úseku

POPIS ÚSEKU: Z občerstvovačky sa vrátime kúsok späť k turistickému smerníku a odtiaľ pokračujeme po modrej turistickej značke k rázcestníku Strieborná. Od Striebornej nás čaká najdlhšie (cca 7 km dlhé) stúpanie po červenej značke až na najvyšší bod V100 – Kojšovskú hoľu.  Z vrcholu Kojšovskej hoľe pokračujete po žltej značke až k chate Erika. Chata práve prebieha rekonštrukciou a v čase konania V100 ešte nebude otvorená, pred chatou sa ale nachádza automat na sladkosti, nápoje a kávu, tak kto má chuť a drobné eurá, tak sa môže posilniť 🙂  Od Chaty Erika pokračujeme asfaltovou cestou po červenej značke k pamätníku SNP, kde opustíme asfaltku, ale stále po červenej pokračujeme k rázcestníku Spálenica. Od Spálenice nasleduje dlhý zbeh po zelenej značke.  Prebehneme cez dedinu Zlatá Idka a stále po zelenej pokračujeme až na ďalšiu občerstvovačku, ktorá sa nachádza v drevenom altánku pri Chate VSŽ, kde sa môžete opäť posilniť výbornou zeleninovou polievkou.

5: Zlatá Idka – chata Klatovianka

 • Vzdialenosť 17.78km
 • Stúpanie ↑ 517m
 • Klesanie ↓ 792m
 • GPX úseku

POPIS ÚSEKU: Od občerstvovačky v altánku nás čaká posledné náročnejšie stúpanie. Vrátime sa pár metrov späť, odkiaľ sme pribehli a pokračujeme po žltej značke, ako inak, do kopca. Po krátkej chvíli ale odbočíme do prava na lesnú cestičku a po vlastnom značení sa lesnými a lúčnymi cestami dostaneme až do obce Hýľov. Odtiaľ pokračujeme chvíľku po modrej značke, ktorá nás privedie na asfaltovú cestu. Táto cesta nás vyvedie z obce Hýľov a po pár sto metroch opustíme cestu a aj modrú značku a po vlastnom značení sa dostaneme do obce Nižný Klátov a odtiaľ na ďalšiu (poslednú) občerstvovačku na chate Klatovianka. 

6: chata Klatovianka – Ryba Anička

 • Vzdialenosť 15.99km
 • Stúpanie ↑ 575m
 • Klesanie ↓ 699m
 • GPX úseku

POPIS ÚSEKU: Čaká nás posledný úsek, ktorý sa začína asfaltovou cestou. Pokračujeme po vlastnom značení a z asfaltky odbočíme vľavo na cyklochodník do kopca. Stále sa nachádzame na úseku, ktorý je značený fáborkami. Po stúpaní sa dostaneme na žltú značku, kde zahneme doprava a pokračujeme k rázcestníku Sedlo pod Kamenným hrbom. Odtiaľ nás čaká príjemný zbeh po červenej značke cez Horný Bankov, Dolný Bankov, Čermeľ, kde prejdeme na druhú stranu cesty a pokračujeme po ceste smerom do kopca na rázcestník Nad Suchou dolinou. Odtiaľ po žltej značke prídeme až Vyhliadkovej veži, odkiaľ po vlastnom značení zbehneme dole z kopca do Košíc, cez Ďumbiersku ulicu dole okolo vysokej budovy, kde sídli povodie Bodrogu a Hornádu, cez schody až na Kostoliansku cestu. Prejdeme na druhú stranu cesty, okolo zastávky autobusu a stromoradia. Na konci zahneme vpravo do parku Anička a po ceste sa dostaneme až do cieľa na plážovom kúpalisku Ryba Anička, kde nás čaká výborný guláš, čapovaný nápoj a vysmiati organizátori 🙂